استان تهران، اتوبان قم، شهرک صنعتی شمس آباد

09126854611

پلیمر چیست؟

پلیمر چیست؟

کلمه پلیمر قطعا به گوش شما هم تا به حال خورده است. و شاید برای شما سوال شده باشد که پلیمر چیست؟ از چه چیزی ساخته شده است؟ مواد تشکیل دهنده آن چیست؟ و دیگر سوالاتی که ممکن ذهن شما مشغول کرده باشد. پلیمر یا همان بزرگ مولکول است که از اتصال چندین مونومر به یکدیگر و تشکیل زنجیره های بلند شکل می گیرند. پلیمر ها به دو صورت وجود دارند یکی به صورت طبیعی که در طبیعت و در برخی گیاهان و مواد طبیعی خاص وجود دارند یکی دیگر هم نیز به صورت شیمیایی گه به دست انسان ها و مهندسین امروزی ساخته شده است.

کاربرد پلیمر چیست؟

از پلیمر ها در انواع اقسام صنایع ها و ساختمان سازی ها استفاده بسیار زیادی می شود پلیمر از کاربرد های بسیار زیادی برخوردار است که امروزه انسان ها از مواد پلیمری در بیشتر موارد استفاده می کنند. پلیمر ها در صنایع دارو سازی در ساختمان سازی در ساخت وسایل نظامی و جنگی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین پلیمر ها در ساخت و ساز برخی از وسایل ورزشی و همینطور وسایل خانگی نقش مهم و اساسی نیز دارند. از آنجایی که پلیمر ها دارای قابلیت منحصر به فردی که دارند مثل انعطاف پذیری بالا و تبدیل شدن به هر آن چیزی که ما می خواهیم دارد برای همین بسیار زیاد مورد استفاده و استقبال قرار می گیرد.

  1. تولید قطعات خودرو برای ساخت قسمت های داخلی ماشین
  2. برای بسته بندی دارو ها و مواد شیمیایی
  3. ساخت کفپوش برای بخش داخلی خانه
  4. ساخت نرده های پلیمری و مصنوعی

ما در اینجا 4 مورد از اصلی ترین و مهم ترین کاربرد های پلیمر را برای شما نام برده ایم اما خب کاربرد پلیمر بسیار بیشتر از این 4 مورد است.

پلیمر چیست؟

ماده اولیه پلیمر چیست؟

ماده اولیه پلیمر بیشتر به صورت طبیعی یافت می شود و از آن انواع و اقسام وسایل های پلیمری را می سازند. مواد طبیعی که پلیمر را از آن می سازند عبارت است از: ابریشم، پنبه، سلولز و… برای ساخت محصولات پلیمری ابتدا از این مواد طبیعی استفاده می کنند سپس به آنها مواد شیمیایی مخصوص نیز اضافه می شود و آن را تبدیل به تعداد بسیار زیاد و مختلفی از محصولات صنعتی ساختمانی و دارویی می کنند. یکی از مواد اولیه و تشکیل دهنده پلیمر نفت است نفت از اصلی ترین بخش های تشکیل دهنده پلیمر است که پلیمر را کامل می کند.

آیا پلاستیک پلیمر است؟

شاید شما هم این سوال برایتان پیش آمده باشد که آیا پلاستیک پلیمر است؟ به طور کامل اینطور نیست اما می توان گفت که پلاستیک دسته ای از پلیمر های نیمه ارگانیک هستند به این دلیل که پلاستیک از مواد طبیعی اولیه ساخته و تشکیل نمی شود و یک جورایی از پلیمر و مواد طبیعی آن ساخته می شود به همین دلیل آن را در دسته نیمه ارگانیک قرار داده اند. پلاستیک ها از روغن و نفت تشکیل شده اند و مواد اصلی آنها کاملا شیمیایی و غیره طبیعی می باشد. پلیمر ها به طور طبیعی در طبیعت وجود دارند اما پلاستیک کاملا ساخته دسته بشر است به همین دلیل بسیار مضر و نامناسب برای ما انسان ها می باشد.

محصولات پلیمری چه چیزهایی هستند؟

محصولات پلیمری در جامعه امروزه بسیار زیاد شده است و بسیار از آن استفاده می شود ما در بیشتر قسمت های زندگیمان پلیمر ها را می بینیم همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم. پلیمر بسیار زیاد از خود محصولات دارد که ما در اینجا قرار است آنها را برای شما نام ببریم شاید برخی از این محصولات را شما از آن اطلاعی هم نداشته باشید که اینها از پلیمر ساخته شده اند شاید شما پیش خودتان فکر کرده باشید که این محصولات از پلاستیک ساخته شده اند اما اینطور نیست. محصولاتی که از پلیمر وجود دارند عبارت است از:

  • ورق پلی اتلین
  • نوار تفلون خالص
  • نوار سیلون
  • فوم ها

بیشتر محصولات پلیمری در قرن بیستم وارد بازار و ساخت و ساز محصولات شد این نوع محصول باعث شد که بسیاری از کار های ما انسان ها راحت تر و آسان تر بشود پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر بسیار بیشتر و قابل توجه تر شده است و این اتفاق بسیار خوب و بینظیر است.

پلیمر چیست؟

پلیمر ساختمانی چیست؟

امروزه در هرجایی که شما با چشمانت می بینید در هر صنایع و کارخانه ای در هر محصولی که به دسته شما میرسد می توان به وضوح آثاری از پلیمر را مشاهد کرد. در ساختمان های امروزی که ما در آنها سکونت داریم به تعداد فراوانی پلیمر وجود دارد از سقف تا کف ساختمان ما که لوله های فاضلاب و آب کشی از پلیمر ساخته شده اند. پلیمر در ساختمان برای عایق بندی سرما و گرما و همینطور صدا مورد استفاده قرار می گیرد دیگر استفاده پلیمر در ساختمان برای پنجره های است که مواد تشکیل دهنده آنها از پلیمر می باشد بنابراین پلیمر در جای جای زندگی ما وجود دارد و نقش بسزایی نیز دارد.

ساختار پلیمر چیست؟

پلیمر ها از ساختار های مولکول های ریز هستند که به دو صورت طبیعی و مصنوعی وجود دارند. نخ، ابریشم، عاج موادی هستند که به طور طبیعی در خود پلیمر دارند. از آنجایی که مقاومت قطعات پلیمری نسبتا کم است با ترکیب شدن آنها با کربن نیز مقاومت بالایی به خود می گیرند. خواص پلیمر ها به یک چیزه اساسی و مهم بستگی دارد آن هم وزن مولکولی می باشد این باعث می شود که خواص پلیمر بیشتر و همینطور قویی و مستحکم باشد برای ساخت محصولات مختلف ساختار پلیمر از بخش های بسیار پیچیده ای در علم فیزیک و شیمی نیز است که آن خود به تنهایی بحثی جداگانه دارد.

معنی پلیمر

واژه پلیمر یا همان بَسپار از دو قسمت بَس که به معنی (بسیار) و پار به معنی (قطعه) معنی شده است. اما خوده واژه پلیمر از یک کلمه یونانی گرفته شده است.

پلیمر چیست؟

قیمت مواد پلیمری

قیمت پایه مواد پلیمری بستگی به وزن و حجم اندازه آن دارد و متغییر است زیرا هر پلیمری جنس خاص خودش را دارد و هر کدام برای محصولی مورد استفاده قرار می گیرد. اما به طور کلی پایین ترین قیمت مواد پلیمری از 200 هزار تومن شروع می شود.

انواع پلیمر

ما به طور کلی انواع مختلفی از پلیمر را داریم که هر کدام در دسته بندی مربوط به خودشان شناخته شده اند. ما در اینجا قصد داریم که انواع پلیمر را برای شما بازگو کنیم و شما را با انواع پلیمر ها آشنا کنیم. ما پلیمر هایی از نظر منشا داریم، پلیمر از نظر واکنش به حرارت، از نظر ساختار زنجیرها، از نظر بلورینگی، از نظر مونومر، کاربرد فیزکی وجود دارند که هر کدام به نوبه خود باید درباره آنها توضیحات لازم را داد اما در کل این انواع پلیمر ها بودند.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم که برای شما پلیمر را به طور کامل توضیح دهیم و کاربرد های اساسی آن را برای شما بازگو کنیم. امیدوار هستیم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و توانسته باشیم که با نوشتن این مقاله به شما عزیزان اطلاعاتی اضافه کرده باشیم. سپاسگزاریم از شما برای اینکه این مقاله را مطالعه کرده اید و آرنیکا را برای زیبا سازی محیط خانه و کار خود انتخاب کرده اید با آرنیکا بهترین انتخاب را با بالاترین کیفیت خرید کنید.

سایر مقالات آرنیکا

استان تهران، اتوبان قم، شهرک صنعتی شمس آباد

09126854611